Home
/
Math
/
Juliette wants to buy cereal bars from either the supermarket or the village shop. What is the cost of 12 cereal bars at the cheaper shop? Give your answer in pounds (£) . Supermarket 3 cereal bars =£1.20

Question

Juliette wants to buy cereal bars from either the supermarket or the village shop. What is the cost of 12 cereal bars at the cheaper shop? Give your answer in pounds (£) . Supermarket 3 cereal bars =£1.20

Juliette wants to buy cereal bars from either the supermarket or the village shop. What is the cost of 12 cereal bars at the cheaper shop? Give your answer in pounds (£) . Supermarket 3 cereal bars =£1.20

expert verifiedVerification of experts

Answer

4.6347 Voting
avatar
ClaraProfessional · Tutor for 6 years

Answer

<p> £6.00</p>

Explain

<p> First we calculate the price of a cereal bar at each shop then determine the cheaper one. <br /><br />At the supermarket, a cereal bar would cost £1.20, which equates to three bars. Thus we get the price of a step by dividing,<br />£1.20 ÷ 3 = £0.40 per bar. <br /><br />At the village shop, four bars are sold for £2. Calculating the cost per cereal bar,- <br />£2 ÷ 4 = £0.50 per bar. <br /><br />Since our question asks for the price of 12 bars at the cheaper store, we go with the supermarket prices. The price thus would be: £0.40 x 12 = £4.80. Therefore, 12 cereal bars at the cheaper store (in this case, the supermarket) costs in total £4.80 in pounds.
Click to rate:

Hot Questions

More x